Историята на най-голямата езикова гимназия в страната
„Ние от Английската“ – филм на РТВЦ – Пловдив, проследява създаването и развитието на сегашната Езикова гимназия „Пловдив“, открита в града под тепетата през 1958 година
През 1958 година страната ни е зад Желязната завеса, а във втория по големина град в България се ражда Смесена гимназия с преподаване на английски език. Днес тя носи името на древния и вечен град и за поредна година Английската гимназия е в ТОП 10 на матурите след 12-ти клас на национално ниво.
Очертава се на 16.07.2022 г от 19:00 часа хиляди хора по света да са залепени пред синия екран, тъй като Българската национална телевизия ще излъчи филма на РТВЦ-Пловдив „Ние от Английската“. Той е реализиран по есето на ученичката Рая Чакърова от 12 клас в ЕГ“ Пловдив“, с което тя печели първо място в конкурса на фондация „Стоил Куцев – Даскала“.
„Ние от Английската“ проследява историята на най-голямата езикова гимназия в страната, открита в Пловдив през 1958 година като Смесена гимназия с преподаване на английски език.Кое поражда необходимостта от такова училище в епохата на социализма, когато България е зад Желязната завеса и вратата към света е заключена? Възможно ли е повече от половин век да се сменят поколения учители и ученици, а духът на училището да остане същият във времето? Как традициите могат да бъдат така устойчиви и във въздуха да витае желанието за свободно мислене и знание?“
Има ли видни десиденти, израстнали в Английската гимназия? Както например е д-р Тренчев за Френската в Стара Загора.
Ботко лягай
Випуск 1984-88… Думите, с които за съжаление мога да обобщя всичко: Най-черните 4 години в живота ми… Не преувеличавам. Имам много да споделя, но засега предпочитам да остана анонимен.
5 години, не 4
Английската беше създадена да бълва шпиони и кадри на ДС.Отврат комунистически.
Тъжно е, че не са ви приели там… съчувствам!
Верно ли. Не помня някога дя съм била нечий шпионин.
Казала лисицата, която не могла да стигне гроздето.
За съжаление духът не е същия. Имам преки наблюдения и от тогава и от сега. Тогава училището беше образцово и възпитаваше в добродетели сред които беше и чувствпто за скромност и обективна самооценка. А днешната гимназия парадира със самочувствие, но без особено покритие. Достатъчно е да разгледате остарелия и сайт. Учениците не се отличават с нищо в сравнение с връстниците си в повечето добри училища. Да не говорим, че голяма част са изявени почитатели на чалгата. Нищо общо с духа на гимназията преди години.
Пълни глупости си написал/а. Това са напарени фалшиви фрази. Тогава обучението беше постно, старомодно и най-вече комунистическо. Особено с човек като Любо Манджата начело. Всемогъщи партийни секретари сред учители и ученици. Ежегодни маршировки във военен блок. Пълно извращение от днешна гледна точка, но на нас ни харесваше защото се запознавахме с момичета от другите гимназии. „Лиляната“ и „Яворов“ имаха женски блокове.